bauroc bloki daudzstāvu būvēs Igaunijā

Mūsu kaimiņvalsts Igaunijas galvaspilsētas Tallinas panorāmā šoruden redzami daudzi celtņi. Pilsētā notiek aktīva būvniecība un tiek īstenota virkne jaunu projektu – būvētas dzīvojamās ēkas, tirdzniecības centri, biroju un komercplatību ēkas. Īpašu uzmanību izpelnījušies divi projekti – dzīvojamais komplekss Noblessner Kodusadam, kur paredzētas četras daudzdzīvokļu mājas ar labiekārtotu teritoriju un pastaigu promenādi, un tirdzniecības centrs T1, kas jau šobrīd pretendē uz Igaunijā lielākā tirdzniecības centra statusu.

Karkasveida būves

Kā vairums mūsdienu objektu, arī daudzdzīvokļu ēku komplekss Noblessner Kodusadam un tirdzniecības centrs T1 ir karkasveida būves. Viens no iemesliem, kāpēc šāda tipa ēkas ir tik populāras, ir iespēja ātrā laikā uzbūvēt ēkas nesošo karkasu un neierobežotas ēkas plānojuma izveides iespējas.

Lielākoties nesošajām konstrukcijām lieto metāla vai dzelzsbetona detaļas: statņus, pārsedzes, paneļus vai arī karkasu veido no monolītā dzelzsbetona. Attiecībā uz nenesošajām konstrukcijām pastāv vairāku veidu risinājumi, tostarp bauroc gāzbetona bloku lietošana. Šādi risinājumi ir pielietoti arī jau pieminētajos projektos, ko īsteno būvkompānija AS Merko Ehitus Eesti. Kā uzsver būvnieku pārstāvji – galvenā priekšrocība darbā ar bauroc blokiem ir ātrā montāža, taču tas prasa pārdomātu darba organizāciju, tāpēc abos objektos strādā četri būvdarbu vadītāji. Tas ļauj vēl efektīvāk organizēt darbu atsevišķos būvniecības etapos vai ēkas daļās.

Daudzdzīvokļu ēku komplekss Noblessner Kodusadam

Objekta Noblessner Kodusadam vadītāja Rēlika Virunurma (Reelika Virunurm) iepazīstina ar dzīvokļu ēkas augšējiem stāviem, kur jau pabeigta nenesošo sienu būvniecība un noris iekšējie apdares darbi.

„Šajā objektā mēs lietojam bauroc ELEMENT starpsienu plātnes inženiertehnisko šahtu izveidei, kur paredzēts ievietot kabeļus un caurules. Šīm šahtām īpaši svarīga augsta ugunsdrošība un ELEMENT to nodrošina, piemēram, sienas, kas veidotas no ELEMENT blokiem ar 100mm biezumu, atbilst EI 120 ugunsizturības klasei,” stāsta R. Virunurma. Starp dzīvokļiem un koridoriem izveidotas daudzslāņu nenesošo sienu konstrukcijas, kur lietoti  bauroc bloki ACOUSTIC ar uzlabotām skaņas izolācijas īpašībām, tādējādi nodrošinot vēlamo akustisko komfortu. Daudzslāņu nenesošo sienu konstrukcijām izmantoti bauroc ACOUSTIC vai ELEMENT bloki ar 100 un 150mm biezumu. Sienu no abām pusēm veido bloki, starp kuriem ievietota 30mm bieza minerālvates izolācijas kārta un atstāta 20mm plaša gaisa sprauga.

Noblessner Kodusadam projekta konstrukciju daļu veidoja inženieru birojs Inseneribüroo PLUSS OÜ un, kā norāda biroja pārstāvis Ūlars Vihuls (Ülar Vihul), projektējot daudzslāņu starpsienu konstrukcijas, uzsvars likts uz jauna veida sienu risinājumiem. „Šeit „atslēgas” vārdi ir viegls svars un sienu bloks ACOUSTIC. Sienām vēl tiks veikti skaņas izolācijas mērījumi, taču, kad tiks pabeigti apdares darbi, domāju, ka praksē ikviens varēs pārliecināties par šo starpsienu akustisko efektivitāti,” atzīmē Ū. Vihuls.

Arī vannas istabu un saunu starpsienām tiek lietoti bloki bauroc ELEMENT un viena kvadrātmetra sienas izbūvei nepieciešami tikai 4,2 bloki, kas ievērojami paātrina sienu mūrēšanas procesu. Agrāk tik populārās mitrumizturīgā ģipškartona sienas telpās ar paaugstinātu mitrumu mūsdienās arvien biežāk tiek aizstātas ar akmens materiāla sienām, kam ir daudz augstāka noturība pret mitrumu.

Runājot par darba organizāciju, R.Virunurma uzsver, ka katra stāva izbūvei bauroc bloki piegādāti savlaicīgi, uzkonkrētā darba posma sākumu, iepriekš precīzi izrēķinot nepieciešamo daudzumu. Tas optimizē būvniecības procesa gaitu, nerada pārtraukumus darba procesā un neveido materiālu uzkrāšanos vai pārpalikumus. Jāatzīmē, ka ēku kompleksa pirmais stāvs atvēlēts komercplatībām un stāva augstums pārsniedz 5m. Atsevišķās vietās pirmajā stāvā gan iekšējām, gan ārējām sienām lietoti bloki bauroc CLASSIC, kas piemēroti arī ēku nesošo sienu būvniecībā.

Tirdzniecības un atpūtas centrs T1

Jaunā tirdzniecības centra T1 apjomi ir pārsteidzoši – tas būs līdz šim lielākais tirdzniecības centrs Igaunijā. Jau pie galvenās ieejas uzmanību piesaista plašums, kas sasniegts ar 7m stāvu augstumu un vertikālām ēkas sekcijām, kas augšdaļā savienojas ar apļveida ārtriju, ko sedz režģots stikla kupols ar 23,5m diametru.

Par bauroc  gāzbetona bloku lietošanu objektā stāsta T1 projekta vadītājs Ando Valks (Ando Valk) no būvkompānijas AS Merko Ehitus Eesti. Viņš norāda, ka bauroc bloki tiek lietoti sienu būvniecībai, kas atdala ugunsdrošās un ūdensizturīgās sekcijas, kā arī inženierkomunikāciju šahtu sienām. „Kopumā visā ēkā tiks izbūvētas sienas 8000 m2 platībā no blokiem CLASSIC un 6000 m2 platībā no blokiem ELEMENT,” paskaidro A.Valks, piebilstot, ka neraugoties uz sienu lielo augstumu, kvalitātes problēmas mūrēšanas laikā nav konstatētas. Projekta vadītājs atklāj, ka sākotnēji projektā nav ticis norādīts konkrēts bloku sienu materiāls, tāpēc priekšroka dota bauroc blokiem, jo tie visprecīzāk atbilda tehniskajiem nosacījumiem.

Lai bloku sienām nodrošinātu vēl augstāku ugunsdrošību un dūmu necaurlaidību, savienojumu vietā starp bloku sienu un griestiem ievietota minerālvate un stiprinājumi, kas papildu fiksēja un nostiprināja 6,8m augstās bloku sienas pie pārseguma paneļiem.

Savukārt projektēšanas biroja Civen OÜ pārstāvis Pāvo Pikands (Paavo Pikand) min divus iemeslus, kādēļ sienas izvēlēts mūrēt no bauroc blokiem – tām ir teicami ugunsdrošības rādītāji un maksimāls viegls svars. Ēkās ar tik liela izmēra laidumiem svarīgi, lai jebkura papildus slodze uz sienām būtu pēc iespējas mazāka. Papildu tam, bauroc bloku siena atbilst visām nepieciešamajām ugunsdrošības prasībām arī bez speciālas apdares kārtas.

Attiecībā uz karkasa būvēm bauroc bloku lietošanas iespējas ir krietni vien plašākas. Kā norāda bauroc Eesti inženieris Esko Unga (Esko Unga) šos blokus var lietot gan kabeļu un cauruļu šahtu sienām, liftu šahtām, ēku nenesošajām ārsienām un dzīvokļu starpsienām, kā arī paaugstināta mitruma telpu sienām. Tāpat bauroc bloki lietojami jumta parapetu izbūvei, kur šie bloki var samazināt aukstuma tiltiņu veidošanās risku.