Mūra stiegrojums un deformācijas šuves

Ārējie apstākļi var būt par iemeslu tilpuma izmaiņām bloku sienās. Tilpuma izmaiņu galvenie iemesli ir temperatūras svārstības un mitruma satura izmaiņas. To rezultātā konstrukcijās rodas iekšējie spriegumi. Tā kā bloku sienas stiprība uz stiepi ir neliela, tad ekspluatācijas gaitā var veidoties plaisas. Šādas plaisas nav bīstamas mūra nestspējai, taču bojā apdarinātas virsmas izskatu.
Plaisu rašanos var veicināt arī pamatu nevienmērīga sēšanās. Piedevām bloka sienu plaisāšanu iespaido arī pašu gāzbetona bloku rukums. Pareiza projektēšana un būvēšana palīdz izvairīties no nevēlamo plaisu veidošanās.
Lai samazinātu plaisu rašanās draudus, mūris ar deformācijas šuvēm tiek sadalīts pietiekami mazās daļās un tiek pielietota bauroc bloku sienas stiegrošana. Piedevām pie ārējās un iekšējās apdares jālieto stikla šķiedras siets, kas aizsargā no nevēlamo plaisu rašanos.

Deformācijas šuves

Tā kā katrai ēkai ir sava konfigurācija, tad nevar sniegt precīzus norādījumus deformācijas šuvju izvietojumam. Tas ir jāatrisina projektētājam, kurš atrod vispiemērotākās vietas, kur veidot šuvi.
Deformācijas šuve ir jāveido:

  • starp pamatu un sienu, izmantojot bitumena ruļļa materiālu;
  • pie siltas un aukstas sienas savienojuma vai pārejas;
  • gadījumā, ja mainās bloka sienas biezums;
  • gadījumā, ja 150 mm biezas sienas garums pārsniedz 6 metrus.
  • gadījumā, ja siena ar biezumu no 150-200 mm pārsniedz 12 metrus (tas tiek rekomendēts jau sākot ar 6 metriem un vairāk).
  • gadījumā, ja 200 mm bieza siena pārsniedz 12 metrus.
  • pie garu nesošo sienu krustošanās;
  • pie sienu savienošanās ar kolonnu vai cita materiāla sienām;
  • ja strauji mainās sienas augstums.

Deformācijas šuvju aizpildīšana

Deformācijas šuves parasti aizpilda ar minerālvati (piem., ISOVER TK, vai PAROC KKL). No ārpuses un iekšpuses ārsienu deformācijas šuves blīvē ar elastīgu šuves pildījumu, kam āra apstākļos ir jābūt noturīgam pret apkārtējās vides iespaidu. Šuves var arī pārklāt ar piemērotām līstēm, novietot aiz ūdens notekcaurulēm ut.m.l.

Stiegrošana

bauroc bloku sienu stiegrošana novērš iespējamu plaisu veidošanos mūrī. Stiegrošana palīdz palielināt arī deformācijas šuvju savstarpējo attālumu. Stiegrojums tiek novietots vai nu horizontālajās šuvēs, vai tiek paredzētas stiegrojuma joslas.
Mūra stiegrošanas nepieciešamību vajadzību un stiegru atrašanās vietas nosaka projektētājs, taču noteikti jāstiegro:

– garas sienas, kurām jāuzņem slodze no sāniem (vējš);
– smagāk noslogotās sienas daļas;
– pirmo bloku rindu uz pamatiem;
– loga ailas apakšējo šuvi (vismaz 900 mm pāri ailai uz abām pusēm);
– pārsedžu atbalsta virsmas (900 mm).

Lai stiegrojums novērstu mūra iespējamu plaisāšanu, stiegrojuma šķērsgriezuma laukums nedrīkst būt mazāks kā 0,03 % no mūra šķērsgriezuma laukuma.
bauroc bloku sienās šuves stiegrojumam ir ieteicams lietot Murfor® Compact-A stiegrojumu.

Stiegrojums Murfor® Compact-A

Murfor® Compact-A stiegrojums ir 40 un 80 mm plats tērauda siets, kas tiek piegādāts 30m ruļļos. Pateicoties vieglajam svaram (viens rullis sver tikai 3 kg) un iepakojuma nelielajam izmēram, to ir viegli, droši transportēt un uzstādīt – nav nepieciešami īpaši palīginstrumenti. Stiegrojums ir viegli lietojams – vienkārši izrullē stiegrojumu un nogriež vajadzīgajā garumā.

Murfor® Compact-A stiegrojumu lieto, lai novērstu iespējamu plaisu veidošanos mūrī. Šaurām, nenesošajām sienām līdz 3m garumā stiegrošana parasti nav nepieciešama. Mūrējot bloku sienu ieteicam stiegrot pirmo, katru ceturto un priekšpēdējo bloku rindu (attēls Nr 1). Mūrējot iekšsienu no starpsienu plātnēm ieteicam stiegrot pirmo, katru otro un pēdējo bloku rindu. Ar papildus informāciju par bloku sienas stiegrošanu Jūs varat iepazīties – Murfor® Compact-A stiegrojumu.

Nr. 1. ECOTERM+ ārsienas stiegrošana

 

Nr. 2. CLASSIC nesošo iekšsienu stiegrošana

Nr. 3. ELEMENT nenesošo iekšsienu stiegrošana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Murfor Compact-A stiegrojuma uzstādīšanas video

Mūra platums Stiegrojuma paltums un daudzums šuvē Patēriņš,tm/m2
500 2 x Compact A-40 2,86
375 2 x Compact A-40 2,86
300 2 x Compact A-40 2,86
250 2 x Compact A-40 2,86
200 1 x Compact A-80 1,43
150 1 x Compact A-80 1,43
100 1 x Compact A-40 1,43

Stiegrošana ar stiegrām А-lll diametrs 8 mm