bauroc izstrādājumi

Gāzbetona izstrādājumi, kā jau to izsaka nosaukums, ir akmens materiāls ar porainu struktūru, kura izgatavošanas tehnoloģijas principi atklāti 1920-30-jos gados Somijā un Zviedrijā. Pirmās divas gāzbetona izstrādājumu ražošanas rūpnīcas tika uzceltas Zviedrijā, no kurienes ir cēlušās šī materiāla vecākās un pazīstamākās preču zīmes SIPOREX un YTONG. 1930-to gadu beigās arī Latvijā darbojās SIPOREX rūpnīca.

Angļu valodā gāzbetona starptautiskais nosaukums ir Autoclaved Aerated Concrete (saīsināti AAC ), vai arī aircrete, vācu valodā porenbeton, zviedru valodā lättbetong, somu valodā höyrykarkaistu kevytbetoni.

Šodien gāzbetona izstrādājumu ražošanas tehnoloģija un iekārtas, salīdzinoši ar ražošanas sākuma periodu, ir milzīgi attīstījušās, ļaujot vēl spēcīgāk izcelt šī materiāla unikālās īpašības – vieglumu un tajā pašā laikā izturību, kas ļauj vienā materiālā apvienot ļoti labas siltumīpašības un arī konstruktīvās materiāla īpašības.
Pašlaik gāzbetona izstrādājumi tiek izgatavoti dažādās valstīs visā pasaulē ar desmitiem dažādām preču zīmēm. Bez jau nosauktajām preču zīmēm Eiropā vēl ir pazīstamas CELCON, THARMALITE un DUROX Anglijā (Lielbritānijā) kā arī HEBEL un PORIT Vācijā. Visā pasaulē gadā izgatavo desmitiem miljonus kubikmetrus gāzbetona.
Visas klasiskā gāzbetona izejvielas ir dabīgie minerāli – cements, kaļķis un smalki samaltas kvarca smiltis. Nosacīti var teikt, ka gāzbetons sastāv no lielas daļas gaisa, kas atrodas materiāla slēgtajās porās.
Gāzbetona kvalitāte ir lielā mērā atkarīga no izejmateriāliem, ražošanas tehnoloģijas un izgatavotājrūpnīcas, tā var būt ļoti atšķirīga.