Īpašas mājas īpašiem cilvēkiem

Igaunijā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām tiek būvētas jaunas mājas.

Dzīvojamās mājas, kuras pēdējos gados būvējis Igaunijas valsts labklājības pakalpojumu sniedzējs AS “Hoolekandeteenused”, tiek būvētas pēc rūpīgi pārdomāta tipveida projekta: dzīvojamās ēkas ar četriem dzīvokļiem, kuri piemēroti sešu cilvēku ģimenei.

“Mums ir svarīga ēkas būtība: mēs būvējam MĀJU, nevis medicīnas iestādi,” saka Katrīna Pärgmäe, AS “Hoolekandeteenused” sabiedrisko attiecību vadītāja.

Mājās, kas atrodas dažādos Igaunijas reģionos, ir mūsdienīgas mājas 1200 cilvēkiem, kuru dzīvesveids ir līdzīgs dzīves ritmam parastajās mājās. “Iedzīvotāji paši veic mājsaimniecības darbus, gatavo ēdienu, dodas uz darbu un uztur kārtībā savu māju un pagalmu. Brīvajā laikā viņi nodarbojas ar hobijiem un dažādām aktivitātēm.” koncepciju raksturo Pärgmäe.

Pārdomāts tipveida projekts

Pēc uzņēmuma nekustamo īpašumu direktora, Kārļa Mändi teiktā, arhitekts Heidi Karro no projektēšanas uzņēmuma “EMP A&I OÜ”, veidojot ēkas projektu, saskārās ar sarežģītu uzdevumu, jo bija jāprojektē ļoti specifiska daudzdzīvokļu ēka. Projekta izstrāde aizņēma gadu. “Biju galvenais klienta pārstāvis un uzzīmēju sākotnējo skici, kuru arhitekti izmantoja par pamatu. Ēkas koncepcijas pamatā ir parastais ģimenes dzīvesveids, atšķirība ir tā, ka telpas ir plašākas un ēka atrodas vienā plaknē ar zemi, lai cilvēki ar īpašām garīgām un fiziskām vajadzībām varētu paši ērti pārvietoties,” apraksta Mändi. “Mēs vēlējāmies, lai ēka būtu diezgan atklāta plānojuma, mājīga un ergonomiska. Tas arhitektūrai radīja lielus izaicinājumus.” 

Bauroc un gandrīz nulles enerģijas ēka

Jauno daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji par komunālajiem pakalpojumiem maksā no savas ikmēneša pensijas. Lai dzīvošana šādā mājā būtu ekonomiska, ēkas uzturēšanas izmaksas bija jāsamazina līdz minimumam, tika meklēts izdevīgākais būvniecības risinājums. “Par piemērotāku materiālu ēku ārsienu būvniecībai izvēlējāmies blokus bauroc ECOTERM + 500, no kuriem būvētās sienas pēc tam tika apmestas gan no iekšpuses, gan ārpuses. Šai sienai nav nepieciešama papildu siltuma izolācija, tāpēc tas samazina būvdarbu izmaksas un ietaupa laiku. Sienas m2 cena bija daudz lētāka nekā alternatīvu būvniecības risinājumu gadījumā, ”apraksta Mändi. Publiskajos iepirkumos, kas tika organizēti būvdarbu veikšanai, sākotnēji pretendentiem tika atstāta brīva izvēle attiecībā uz materiālu. Konkursa gaitā tika piedāvāts risinājums arī no koka elementiem, bet sienas risinājums no Bauroc blokiem, pēc dažādu pretendentu domām, izrādījās vispiemērotākais.“ Kad kļuva skaidrs no kādiem materiāliem tiks būvētas mājas, projekts tika pielāgots tā, lai būvniecības laikā būtu pēc iespējas mazāk bloku atgriezumu. Mēs optimizējām grīdas augstumu atbilstoši bloku rindām un pielāgojām speciālo detaļu risinājumus. Mēs negribējām palielināt ēkas apjomu un apkurināmās platības m2 skaitu, ”norāda Mändi. “Bija daudz jādomā, bet mēs atradām piemērotāko risinājumu.” 

Piemērots gan nelielām apdzīvotām vietām, gan lielām pilsētām

Projekta sākotnējais uzdevums noteica, ka ēkai jābūt pielāgojamai neatkarīgi no atrašanās vietas Igaunijā. Pasūtītājs aktīvi iesaistījās projektēšanas procesā, bija gatavs meklēt risinājumus un iet uz kompromisiem un vajadzības gadījumā pārprojektēt ēkas.“ Mums ir ēkas versija gan ar plakanu, gan slīpu jumtu, gan ar iespējamu ģeotermisko, gan centrālo apkuri. Tas ir svarīgi ņemot vērā, ka mēs esam gan attīstītāji, gan apsaimniekotāji. Ideja nebija sagatavot arhitektūras risinājumu un pārdot izstrādājumus tālāk. Mēs sapratām, ka mums pašiem jātiek galā ar iespējamām kļūdām, un tāpēc mēs bijām īpaši uzmanīgi, ” saka Mändi.

Pozitīvas atsauksmes

Pirmā māja, kas pabeigta, pamatojoties uz pašreizējo standarta projektu, tiek ekspluatēta vairāk nekā divus gadus, un atsauksmes no iedzīvotājiem un darbiniekiem ir pozitīvas. Katrā dzīvoklī modernā zemas enerģijas patēriņa mājā ir sešas guļamistabas un plaša viesistaba ar virtuves zonu kopīgām aktivitātēm – ēdiena gatavošanai, kopīgām maltītēm vai brīvā laika pavadīšanai.Ja tas būtu iespējams, vai šodien vajadzētu veikt izmaiņas galvenajā projektā? “Ir dažas  lietas, kuras no pirmā acu uzmetiena nevarēja paredzēt,” atzīst Mändi.
“Ir dažas neērtības, kurām es sākotnēji nepievērsu pietiekamu uzmanību,” atzīst Mändi. “Piemēram, ēdienu gatavo dzīvokļos, bet procesa laikā izrādījās, ka sākumā īrnieki nespēj pilnībā tikt galā ar ēdiena gatavošanu. Rezultātā bija nepieciešama papildu konsultanta palīdzība. Tādējādi viesistaba izrādījās pārāk mazāka, nekā tas tika paredzēts. Tajā pašā laikā mēs runājam par pārejas periodu, un laika gaitā mēs vēlamies panākt, lai šāda grupa varētu tikt galā ar mājsaimniecības darbiem tāpat kā parasta ģimene. ” 

IESKATAM:

– “Hoolekandeteenused” AS ir Igaunijas valstij piederošs uzņēmums, kura galvenā darbības joma ir labklājības pakalpojumu sniegšana pieaugušajiem ar īpašām vajadzībām. Pakalpojums tiek sniegts vairāk nekā 1800 cilvēkiem, kuriem nepieciešams atbalsts un palīdzība, lai tiktu galā ar ikdienas sadzīvi. Informācija par uzņēmumu krievu valodā: www.hoolekandeteenused.ee

– Pēc Hoolekandeteenused AS pieprasījuma pēdējos gados pabeigtie sociālie nami tiek būvēti no blokiem Bauroc ECOTERM+ 500 , pamatojoties uz istrādātajiem tipveida projektiem. Šobrīd Igaunijā ir gatavas astoņas šāda tipa ēkas, un tuvākajā nākotnē tām pievienosies vēl trīs.

– Tipveida projektu autors ir arhitektūras projektēšanas un inženierbūvniecības uzņēmums EMP A&I.